היער האסור - פורום הארי פוטר

22/03/2020 - היי חברים! לצערי כרגע לא ניתן להתחבר, להירשם או לבצע פעולה כזו או אחרת בארכיון היער האסור. הבעיה תטופל בהקדם. בריאות איתנה לכולנו!

ברוכים הבאים לפורום היער האסור! הפורום כיום משמש לארכיון ומכיל את כל התוכן מאז הקמתו, אי-שם ב-01/09/2006! כל הפורומים נעולים למעט הפורום הזה(לחיץ)
לכל שאלה / בקשה / הערה ויצירת קשר יש לשלוח אימייל לכתובת הבאה: edenbuganim@walla.com
שלכם, מאז ומתמיד, עדן -
edenbuganim

דיון| השפעת הפאנון על הקאנון.

הגב לנושא זהפרסם נושא חדשפרסם סקר

25/06/2011, 15:23
female איוקי1
צטט הודעה
אווטר ודרגה
אֶקָה דוּ אָיוּקִי דְרוֹטְנִינְגוּ.
מידע נוסף
מנהל ראשי, לא חבר בצוות
שנות לימוד: 0
404,957 אוניות
[צפה בחפצי המשתמש]
#11 מנותק

הסברים מוקדמים-

פאנון (fanon ש"ע) – פאנון הוא עובדה או סיטואציה מתמשכת בספרות מעריצים (סיפורת המתייחסת לתוכנית טלוויזיה, ספר, סרט או משחק ווידיאו) שנעשה בה שימוש כה רב על ידי כותבי פאנפיקים (ע"ע) או בתוך הפאנדום (ע"ע), שהיא נחשבת כדבר שהתרחש בעולם הפיקטיבי. זאת אף על פי שהנ"ל מעולם לא בוססה כמשהו שהתרחש בתוכנית, בספר או בסרט עצמו. המילה "פאנון" נובעת מהשילוב בין המילים "fan" (מעריץ) ו"קאנון" (ע"ע).
לעיתים קורה שהמונח משמש באופן משפיל, על ידי טהרנים המתייחסים להסברים מעין אלו כפסולים או בלתי-הגיוניים בהתחשב בטבעה של היצירה המקורית; "מעשיות המוניות" שמעריצים מעתיקים זה מזה (במיוחד בהתחשב בקלות ובמהירות שמאפשרת להם רשת האינטרנט) הסותרות הסברים פשוטים יותר שאוזכרו בקאנון. הדבר נפוץ במיוחד בעבודות זרות שאינן מתורגמות כראוי, או כאשר סיפור הרקע והאקספוזיציה לא יובאו גם הן (לדוגמה, מנגה הקשורה לאנימה מסחרית, מביניהן רק אחת תורגמה).
לפעמים היוצרים המקוריים מכירים היטב את הפאנון ואף עשויים לקבל אותו כאמיתי (או לכל הפחות כהסבר הגיוני ככל הסבר האחר למשהו שהם עצמם לא הסבירו). מאידך גיסא, יוצרים מסוימים הכניסו במכוון עובדות הנוגדות את הפאנון ליצירותיהם.
פאנון גם עשוי להיות נכון עבור ורסיה מסוימת של הסיפור, אבל לא עבור ורסיה אחרת. לדוגמה, פאנון של סדרת אנימה ומנגה יפאנית עשוי להיות נכון עבור גרסת מנגה של הסדרה, אבל לא עבור גרסת האנימה.

קאנון (ש"ע. ת`: קאנוני) – רשימה מאושרת של ספרים שנתקבלו ככתבי הקודש; יצירותיו האותנטיות של כותב; גוף או קבוצה של עבודות הקשורות זו בזו וזכו לאישור והסכמת הכלל (קאנון הספרות המערבית); עקרון או כלל מקובלים; קריטריון או סטנדרט לשיפוט; גוף של עקרונות, כללים, סטנדרטים או נורמות.
בסיפורת, קאנון הוא הפרשנות הרשמית לדמויות ומאורעות. קאנון גם עשוי להיות מתואר כ"חלק מיקום פיקטיבי שעל תקפותו לא ניתן להתווכח." בפאנדום (ע"ע), המונח משמש לעיתים רבות על מנת להבדיל בין התרחשויות "קאנוניות" (קרי: אלו שאושרו על ידי בעלי זכויות היוצרים) ואלו שאירעו בפאנפיקים (ע"ע), לעיתים במה שנקרא פאנון (ע"ע). בסדרות ספרים, חומר חדש עשוי לסתור חומר ישן (נוהג המוכר כretconning), מקרה שבו החומר החדש הופך לקאנון. לעיתים, במיוחד ביצירות קומיקס מיינסטרימיות, נוהגים המפרסמים להוציא סיפורי "מה היה אילו" בהם מככבות גרסאות לא-קאנוניות של הדמויות.

(מתוך מילון אלבוס השלם לספרות מעריצים.)

כפי הכתוב בהסבר, עם התפחות הפאנפיקים התפתח הפאנון. אבל הגענו למצב בו חלק מהפאנונים נחשבים כקאנון לכל דבר ללא הבדל.
למש, אם אגיד לכם שסיריוס בלק היה אליל בנות, תקבלו את זה כעובדה קאנונית. למרות שעובדה זו מעולם לא הוזכרה בהארי פוטר, ידוע שהוא היה פופולרי, אבל הפאנון הוא פירוש מורחב, שהתקבעה לגבי עובדה. לא תמצאו אף פאנפיק שחולק על זה. איכשהו הפאנונים הפכו לבינלאומיים.
לעומת זאת יש גם פאנונים שמתאימים לסוג מסוים של פאנפיקים, למשל אם תקראו הארקו[הארקו=הארי\דראקו. ] עובדה פאנונית בהארקו היא למשל, ששיימוס פיניגן הוא הומוסקסואל, אך עובדזה זו לא תקפה לפאנפיקים שהם אינם הארקו.
יש פאנונים שמנוגדים בכל צורה לקאנון, וסלחו לי על הבאת דוגמת סלאש שוב, אבל בפאנפיקי רמוסיריוס, רמוס וסיריוס הרבה יותר קרובים מרמוס וג'יימס.
שאלות מפתח לדיון, דיון זה אבל הוא דיון פתוח:
כיצד לדעתכם קורה שהפאנון משפיע על הקאנון ?
איך נוצר פאנון עולמי ?
האם הפאנון חשוב ומבורך, או שצריך להיצמד לעובדות יבשות?
כשיש פאנון מוסכם, האם זה בסדר להציג את הדמות באור שונה?

דיון מהנה ^^

--------------------

RRRRRRRRRRRRaquelle!a
החתימה בעיצוב מחדש.

אנחנו צריכות לעצב מחדש.

אני לא זוכרת מתי עיצבנו מחדש...

נראה לי שעברו... שנים!

25/06/2011, 15:52
female The Consulting Detective

צטט הודעה
אווטר ודרגה
F.A.N.G.I.R.L.S
מידע נוסף
שר הקסמים, לא חבר בצוות
26 אוניות
[צפה בחפצי המשתמש]
#1,117 מנותק

את לוקחת רעיונות שלי לדיונים ומפרסמת אותם... אני לא יודעת אם לכעוס או להרגיש מוחמאת ><
אני עונה על הדיון בכך שאני עונה על השאלות ומוסיפה קצת משלי. :)

כיצד לדעתכם קורה שהפאנון משפיע על הקאנון ?:
עודף התעסקות בפאנפיקים. אני לא יכולה לנסח את זה יותר טוב.
איך נוצר פאנון עולמי ?
קצת מזכיר את השאלה מקודם אבל אני אענה עליה ביותר פירוט. כי היא למעשה קשורה לשאלות: "איך פתאום זה נורא נורא פופולארי רמוסיריוס?" או "למה ג'יני/ דראקו נראה לחלק מאיתנו כל כך נורמטיבי?". עכשיו אפשר לראות באופן בוהק ומובהק ומוצהר שככל שמתרחקים מתקופת התחרשות עלילת ספרי הארי פוטר, כך הפאנון משתלט יותר. יש חור יותר גדול שצריך למלא אותו. והחור מתמלא באמצעות הדמיון של פאנגירל"ס (זה מרגיש לי לא בסדר לכתוב פאנגירלס בלי ראשי תיבות). רוב הכותבות (אני לא כותבת כותבים כי אני לא מכירה כאלו- תתקנו אותי אם זה לא נכון) באות מאותו רקע (לפחות ככה היה אצלי בחטיבה) והיה לכולן את אותו הטעם בשיפים, ז'אנרים וכו' אני אימצתי אותו במעט ולצערי הוא לא הצליח להיות מאומץ על ידן...
חשוב ומבורך אבל כמו בצק לעוגיות שוקולדצ'יפס לא אפוי. אסור יותר מדי ויותר מדי מהר. אחרת עלולים לחטוף כאב בטן. אסור להתייחס אל הפאנון כאל "תורה מסיני" כי היא עלולה להשפיע על צורת החשיבה שלנו בזמן קריאת הקאנון. לדוגמה, אם הייתי מאמצת את חוג הבלט הסודי שיש בהוגוורטס (מתוך פאנפיק שהגיתי בכתה ז') מרעיון מגניב בפאנפיק לאפנון אני לא יודעת איפה אני הייתי עולולה למצוא את עצמי.
זה יותר חשוב ומבורך מלכתוב פאנפיקים עם פאנון. שבירת הפאנון מראה על טעם שונה ומגוון אצל כל כותב, השארותיו בנוגע לעבר וכיצד הוא מנצל את שבירת הפאנון עבור ההתקדמות בעלילה.

עכשיו הרשי לי להוסיף משהו לדיון.
הפאנון הוא לא דבר שבא בן רגע. הוא דבר שלוקח לו זמן להתאקלם ולהשתרש לכיתוב. קצת כמו שפה. הוא שונה בכל קהילה (או קבוצה...) וגם הוא מקבל 'סלנג'- לפעמים מפאנונים (שפות) אחרים.

אם היינו מתבססים רק על הקאנון- היינו כמו חברה שלי, שוללים בכל אופן שהוא- יכולת לרחם על דראקו מאלפוי.
אבל אם היינו חיים אך ורק מהפאנון- היינו גומרים את עצמנו ללא כל צורך בקאנון.

מקווה שהוספתי- ולהביא איוקי- תחשבי על רעיונות משלך לדיונים!

--------------------

היער האסור - פורום הארי פוטר היער האסור - פורום הארי פוטר היער האסור - פורום הארי פוטר
לפעמים אני חושבת שאני חתול... תתמודדו עם זה

22/07/2011, 13:01
female Sirius's Girl
צטט הודעה
אווטר ודרגה
I know I'm not Perfect
מידע נוסף
שר הקסמים, מנהלי פורומים
2,038 אוניות
[צפה בחפצי המשתמש]
#146 מנותק

כיצד לדעתכם קורה שהפאנון משפיע על הקאנון ?
דמיון מאוד פרוע, חשיבת יתר. אנשים שפשוט מנסים לחשוב מחוץ לקופסא.
איך נוצר פאנון עולמי ?
ללא ספק, פאנון נוצר ע"י חור בעלילה או דמיון מאוד מפותח של אדם מסויים. אחרי הכל רבים מאיתנו קוראים פאנפיקים אחרים ושואבים משם רעיונות לשיפים ובסיס למידע שחסר לנו בספרים ואיננו יודעים כיצד להשלים.
אז מספיק שמישהו אחד יכתוב מידע זה הוא אחר ומישהו אחר יקרא זאת ויתחבר, זה כמו אפקט הפרפר, דבר קטן מפתח עד שאנשים רואים בו משהו בסיסי כי כולם מציינים אותו בפאנפיקים אחרים.
זה כבר תלוי בכותב עצמו, אני אישית שונאת לשמור על הקאנון בדיוק, בגלל שקוראים רבים לא יודעים להבדיל בין פאנון לקאנון בזמן הקריאה. אחת הסיבות היא שבקאנון יש יותר מידי חורים.
לא כל פאנון הוא מומלץ לשימוש, זה תלוי בכיוון בו הכותב בוחר לקחת את העלילה ובכמות הפופלריות של פאנון. אני אישית מנסה לא להשתמש בפאנונים חרושים למרות שבכל זאת הם מוצאים את דרכם לתוך הפאנפיקים שלי(בעיקר שיסריוס הוא רודף שמלות).
לדעתי, זה אפילו מומלץ. להשתמש באותו הדבר באופן קבוע יכול להפוך למשעמם, לחרוש. מי יודע, אולי בכך שמישהו כותב בצורה השונה מן הפאנון הוא יכול ליצור פאנון חדש.
אישית, אני ממש רוצה לכתוב סיריוס שהוא לא כמו בפאנון אבל פשוט לא מצליחה. לדעתי מומלץ מאוד להתנתק מהפאנון לפעמים אחרת נשארים תקועים.

--------------------

You've got no idea just how dangerous you make people to themselves.

היער האסור - פורום הארי פוטר היער האסור - פורום הארי פוטר היער האסור - פורום הארי פוטר
Dror|| 17 || Team StarKid || Glee || Klaine || Doctor Who

הגב לנושא זה פרסם נושא חדשפרסם סקר

כרגע צופים באשכול
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו-0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

נקודות הבתים תיעוד עריכת הנקודות
גריפינדור
8846
הפלפאף
1207
רייבנקלו
8609
סלית'רין
6963
כל הזכויות שמורות לקהילת הארי פוטר מופעל על מערכת IP.Board בגירסא 1.4
עוצב, תוכנת, אובטח ומקודם על ידי Sipo · KilBee · edenbuganim
היער האסור - פורום הארי פוטר © 2006-2013
היער האסור בפייסבוק הפוך את היער האסור לדף הבית שלך הוסף למועדפים את היער האסור משתמשים מחוברים הפורום עומד בתקן XHTML
דירוג הפורום בגוגל סטטיסטיקות